Blog Dvě Deci
Zpět na hlavní stránku

Jak správně držet sklenici vína

Jak správně držet sklenici s vínem

Věděli jste, že nesprávné držení sklenice s vínem má vliv na jeho chuť?

V dobách starověku a středověku se víno spíše než pro chuť a aroma cenilo pro obsah alkoholu. Sklenice nebo číše, ze kterých se víno pilo, neměly stopku a často také nebývaly ani průhledné.

Když se ale ke sklenici přidala stopka s patkou, ruka se při pití vzdálila od úst a ke slovu se konečně dostalo hodnocení barvy a vinných aromat. Výhodou stopky je i to, že ruka nemůže sklenku s vychlazeným vínem zahřívat.

Pokud ovšem držíte sklenici za kalich, svojí rukou postupně zahříváte obsah sklenice a víno rychle zteplá. Horší dopad to má samozřejmě na bílá, růžová nebo perlivá vína jako je Champagne, Prosecco a Cava.

Jak držet sklenici vína ?

Přestože zahřátí sklenice Vaší rukou červenému vínu tolik neublíží, připravíte se o zážitek a radost z jeho barvy. Světlo, procházející sklenicí a paleta barev jsou stejně tak zajímavými informacemi i pro začátečníka jako jste třeba vy! Například víno mladé se pyšní jemnou barvou se zelenými nebo nachovými tóny, zatímco víno starší získává tóny tmavé s hnědými odlesky.

Jak držíte sklenici vy?

Jste spíše pivař a sklenici držíte za kalich (jako třeba Woody Allen), nebo se řadíte mezi zkušenější milovníky vína a držíte ji za stopku (tak jako Elton John), anebo se řadíte mezi profesionály?

Jako turista – sklenici držíte za kalich. Nedoporučujeme, je to překonané. Nejen že můžete víno zahřát, ale přes svoji ruku nebudete moci pořádně ocenit jeho barvu.

Jste turista?

Jako osvícený milovník vína – pokud držíte sklenici za stopku, to už je mnohem lepší. Okolí (a víno ve vaší sklenici :) ) to jistě vřele uvítá.

Jste osvícený milovník vína?

Jako profesionál – sklenici držíte za patku. Úžasné – vzbudíte všeobecný obdiv a víno si tak vychutnáte mnohem lépe, přesně jako profesionální sommelier nebo enolog.

Jste profesionál?

Tak jak jste dopadli? ;)

~

Chcete se o víně dozvědět ještě víc? Vyzkoušejte naše Tekuté předplatné a naučte se s námi dívat na víno jako profesionál. A pokud sháníte dárek, zkuste náš Kit dokonalého degustátora! Spojte se s námi také na Twitteru (@Dvedeci), Facebooku nebo Instagramu.

Tým Dvě Deci